Klasika: guláš, jenomže nikoli se šesti – slovo mají těstoviny

Tohle jídlo si objednáte skoro v každé hospodě, pokaždé chutná jinak, ostatně hospodský guláš má svoji vlastní specifickou chuť, ale nebudeme se snažit o totéž. Uděláme si gulášek svůj vlastní. Že to není objev? Řekové vaří guláš, který je jako polévka a pokud v taverně zjistí, odkud jste, hned vám řeknou, že nedostanete to, čemu doma guláš říkáte. Guláš po česku je prostě český guláš. S Maďary to má trochu společného. Ale to není na škodu, že jo?! A nic nebrání tomu se do guláše pustit. Že máte svůj recept? To je mi jasné, ale tady mi nic nebrání o něm mluvit. Říká se, že cibule má být v guláši tolik co masa. Skoro je to tak. A musí být vždycky guláš jenom s knedlíkem? Clearly, že k němu můžete přikusovat krajíc čerstvého voňavého chleba nebo dát slovo těstovinám.

 

Gulsekl
.
Need:
500 g předního hovězího
5 cibulí (žlutou můžeme ještě doplnit šalotkou)
vepřové sádlo
3 stroužky česneku
2 lžičky sladké papriky
trochu kmínu
salt
pepper
špetku majoránky
sušené houby (můžete vynechat)

Here we go:
Maso nakrájíme na menší kostky, na sádle pak osmahneme, that meat overcast. Ke konci přidáme trochu kmínu. V kastrolu rozpustíme další část sádla a pak osmahneme najemno nakrájenou cibuli. Když je cibule téměř hotová, přidáme dvě lžičky sladké papriky a pořádně promícháme, pak zalijeme trochou horké vody, aby paprika nezhořkla a smícháme s připraveným masem. Přilejeme horkou vodu, osolíme a opepříme. Přidáme nastrouhaný nebo utřený česnek a dusíme pod pokličkou. V této chvíli můžeme přidat trochu sušených hub (ty napřed namočíme na chvíli a scedíme). Nebo místo hub třeba sterilovaný hrášek. Gulášek zahustíme hladkou moukou, kterou rozmícháme ve studené vodě a necháme ještě povařit. Dochutíme majoránkou.
Finished!
Enjoy your meal.

Dejte si k tomu jenom chleba nebo vařené brambory, zeleninový salát, nasekanou cibuli. Vše je dovoleno.

Gulsek4

CIBULE je základ guláše, stejně jako její rovnocenný partner – maso. Nakrájíme ji nadrobno. Ke žluté cibuli můžeme přidat i šalotku.

Gulsek2

MASO SE MÁ ZATÁHNOUT a toho docílíme opečením na sádle. Maso by mělo zešednout. Můžeme samozřejmě napřed založit cibulku a pak přidat masové kostky, ale aby se cibule nepálila, je lepší cibuli i maso osmahnout odděleně. Pak vše smícháme a dusíme na mírném ohni.

gulasek3

V PŮLI CESTY, napřed cibuli s masem dusíme v menším množství vody.

gulasek5

PŘÍLOHA v podobě těstovin narušuje klasiku knedlíkovou. Zkuste je, uvidíte, že je to také dobrá volba.


 

A navíc třeba:

houby

TROCHA SUŠENÝCH HUB udělá z gulášku zajímavé jídlo, můžete je přidat, ale nemusíte.

Hrasek_jemny400g

HRÁŠEK může dodat gulášku také zajímavou chuť.

 

 

Čevabchichi, tedy čevabčici, jak chcete

Recept je stejný, ať připravujete jednoduché čevabčiči nebo tohle moje trochu legračnější čevabchichi. Smát nebo chichotat se u toho nemusíte, budu rád, když si pochutnáte. A při přípravě nezapomeňte na vejce, to maso dobře spojí a mně se na vejce skoro vždycky povede zapomenout. Asi si nastříkám varování na zeď.

cevabchichi

ŽÁDNOU ZÁHADU ZAMČENÉHO POKOJE nebo jinou detektivku a fígle v tomhle jídle nehledejte. Můžete ho servírovat jako klasiku, s cibulí, hořčicí a vařenými brambory, ale můžete také si to dost zjednodušit – podávat s chlebem a dijonskou hořčicí, když už máte vařených brambor po krk, čerstvou cibuli nesnášíte (nebo kdokoli u stolu) a ona to není večeře, ale cosi jako svačinová záležitost jen tak. Nebo si dopřejte tatarku a pokud nedáte, tak třeba i kečup. Ostatně dipů lze připravit celá spousta. Záleží na chuti a fantazii.

.
Need:
500 g mletého masa
1 najemno nakrájenou cibuli
3 stroužky česneku
2 lžičky sladké papriky
trochu chilli
salt
pepper
1 egg
trochu hladké mouky
strouhanku podle potřeby
můžete přidat špetku majoránky

Here we go:
Maso smícháme s cibulí a česnekem, přidáme trochu strouhanky (dobrá je kukuřičná nebo kukuřičná speciál se sladkou paprikou, ale stejně dobře poslouží klasika), přidáme celé vejce, které samozřejmě rozklepneme, salt, opepříme a směs propracujeme, nejlépe rukama. V prstech také budete cítit, zda je potřeba ještě přidat strouhanku. Z masové hmoty vytvoříme válečky, mně se nepovedou nikdy takové ty “průmyslově” stejné, aspoň je to legračnější. Válečky vyválíme ve hladké mouce a pečeme v oleji. Vrstva oleje by měla být tak asi do poloviny, zprvu nechte olej rozpálit, vložte válečky a po chvíli zmírněte teplotu. Opekáme z obou stran.
Finished!
Enjoy your meal.

Dejte si k tomu jenom chleba nebo vařené brambory, zeleninový salát, nasekanou cibuli. Vše je dovoleno.

Cesnek

 

 

 

 

 

 

 

ČESKÝ ČESNEK. Když se podaří koupit slušné palice, má to sílu, ale nesmíte to zase přehnat. Myslete i na to, zda po tomto jídle jdete mezi lidi nebo ne.

chevabchichi3

TAK JO, když už se tím patláte, můžete válečky ve finále před ponořením do horkého oleje vyválet ve hladké mouce. Zachrání to všechno, pokud si nejste zrovna jisti správnou konzistencí, masová směs se vám lepí na ruce a tak. Ale klidně se bez mouky můžete obejít, když chcete “chlupaté” válečky, máte je mít, mouka k zahlazení nerovností není zas tak potřeba.

cevabchichi2

SMAŽÍME VE VYŠŠÍ VRSTVĚ OLEJE, prostě tak akorát, stačí, když budou válečky do poloviny ponořené. Ale hlídáme teplotu. Napřed by měl být olej dost dobře rozpálený, pak teplotu o trochu zmírněte. Když nechcete vyrobit černé uhlí, je dobré si chvilku u pánve postát a hlídat, aby se válečky propékaly a ne spalovaly.

Květáková polévka z vody

When you cook cauliflower, třeba si připravíte ten smažený, remains fragrant broth, which is a great base for soup. Expect to, that water is already slightly salted. A také, you need a few rosettes soup. Ty si oddělte předem, až budete vařit polévku, should not be overcooked - if it is not the intention.

kvetakova polevka
Tak jak na to?
Prepare a light roux ahead - and two tablespoons of butter until melted, add two tablespoons flour, Stir and heat the moment, should not brown. Then přilejeme little broth - the water, in which we cooked cauliflower and stir wrapping. Returning tiny rosettes of cauliflower, We cook and we can soften milk or cream, Finally, season with nutmeg and decorate chopped parsley.

Negroni, variovaná varianta

Mírně upravený recept, který si můžete zase mírně upravit, takže spokojenost bude na obou stranách.

negroni plus

Negroni vám doporučí výrobce Campari, ohledně ginu už je volba na vás, tohle Italové neřeší, je to milé pití podle hesla “hořké je dobré”, ale když ke klasickému receptu přidáte ještě tonik (a ne ledajaký, jeden, co považuji za vůbec nejlepší) hořkosti ještě přidáte, tonik je tonik, ovšem mírně upravíte obsah alkoholu, takže dva drinky jsou naprostá pohoda jako jeden bez toniku. Milovníci ostřejšího pití mohou tonik škrtnout, ale o něco se připraví.

.
Need:
1 díl Campari
1 díl Cinzana Rosso
1 díl ginu, já preferuji Beafeater
1 díl indiánského toniku, já preferuji Schweppes
led
plátek pomeranče

Here we go:
Můžete od oka, ale do sklenice, kam jste dali led, se to přece jenom odhaduje trochu obtížně. Pokud tedy nejste mistr světa amoleta, zkušený barman a tak. Takže panáka za panákem nasázíte do sklenice s ledem, zalijete tonikem, a je to.
Finished!
Užívejte si!

negroni plus2PLÁTEK POMERANČE není jenom na ozdobu, uvidíte až ochutnáte.

pro negroni kopie

SILNÁ ČTYŘKA pro Negroni light: Campari, Cinzano Rosso, Beafeater a Sweppes Indian Tonic. Schweppes dodá nápoji bublinky, protože to jako jediný tonik umí.
Jinak si hořkosti dost užijete. Campari i Cinzano a vlastně i tonik, což vám dojde v momentě, kdy není bez bublin. A k těm čtyřem kámošům ještě patří led a samo, že plátek pomeranče.

Gyros na pánvi, hned dvakrát

gyros1 copies

Zase nějaká brutalita, řeknete si, když s tímhle na vás vyrukuju. A pytlík se směsí koření? Kdo se teď opotil nebo otřásl, ani nebude pokračovat dál. Jenomže zavrhnout šmahem všechny tyhle pomocné přípravky není prozíravé. Některé fungují, některé napůl a některé ne. Ale hlavně je to o chuti. A producenti se dneska snaží, takže běžně nabízejí tyhle směsi bez látek zvýrazňujících vůni a chuť, obejdou se bez konzervantů i barviv. Někdo jde do varianty i bez soli. A netrapme se tím, že takové vaření někteří odborníci zavrhují. Pokud si můžeme práci usnadnit, proč to nedělat?! Buď jedete fest eko, v tom případě si všechno vypěstujete doma a čerstvé, nebo si vypomáháte bylinkami sušenými a taky sáhnete po namíchané směsi.
.
Need:
dvě pánve, jednu klasickou a druhou grilovací, ale zvládnete všechno i s jedinou pánví, jen se dvěma je to o trochu víc crcání, ale má to svůj styl

Můžete jet podle receptu na sáčku a dopadnete dobře, můžete také trochu vylepšovat, třeba čerstvým česnekem nebo bylinkami.

300 g vepřového (plec, kýta, panenka)
1 lžíci kořenící směsi
1 red onion
2 lžíce olivového oleje
2 lžíce černých oliv bez pecky
2 lžíce loupaných rajčat (můžete nakrájet na drobno, nebo je přepůlit, pokud třeba požijete ty konzervované)

Here we go:
Maso nakrájejte na proužky, smíchejte s kořením, můžete střídmě osolit (ale sůl už ve směsi je!) a dejte odležet. Hodí se k tomu mikrotenový sáček, maso v něm snadno prohnětete s kořením, šoupnete ho na hodinku do chladničky, vejde se všude.
Pak rozpálíte grilovací pánev (trocha oleje tomu neuškodí) a ze všech stran maso ogrilujte. Té chvilky, kdy grilujete a neobracíte, můžete využít k nakrájení cibule. Do klasické pánve dejte olej, pánve prohoďte a osmahněte kolečka cibule, jen chvilku, pak přidejte maso. Po chvíli přidejte olivy a rajčata. Nechte ještě chvilku orestovat.
Finished!
Enjoy your meal.

gyros2

gyros3

Gyros můžete podávat s opečeným toastovým chlebem, nebo s pitou.
Pro větší pikantnost přidejte tzatziki.

Na tzatziky potřebujete salátovou okurku, jogurt řeckého typu a sůl.
Okurku nakrájejte na kostičky, smíchejte s jogurtem, osolte a máte hotovo.
Opravdu báječná kombinace a kousek Řecka vám rozjasní den.

 

 

gyroskotányi_328x328

Když už nám to namíchali, proč si neusnadnit práci. Ale přece jen, když si do toho přistrouhnete (přidrbnete, nebo nožem jemně připravíte) pár stroužků česneku a přistřihnete z bylinkového květináče trochu oregána a rozmarýnu, dostane gyros ještě svižnější chuť.
Kotányi, 19 Kč

Grill panGrilovací pánev je fakt dobrý pomocník, když zrovna nejste vybaveni přímo grilem, nebo by ho sousedi nějak nevydýchali. Tahle z Tescomy má skládací rukojeť, takže je skladnější a pokud chcete slít šťávu, hodí se i ty hubičky na stranách.
Tescoma, 699 Kč

 

premium601020Masivní pánev, které říkám klasická, protože tak i vypadá, dobře slouží a dobře se udržuje. Nějakou takovou máte jistě taky doma.
Tescoma, 499 Kč

Sebraná omeleta

sebraná omeleta

Sometimes it přiházívá, You know that as. This something that interferes, Set out to supper, but it would be good, if they do not come undone on raw materials, left over and can not long remain. So after you can roll left over boiled potatoes, enough bacon, and also their chance still waiting tomatoes and spring onions. So the replacement program: We gather up and get together.
.
Need:
bacon
boiled potatoes in their skins
scallions
egg
tomato
kmín
salt
pepper, or a mixture of peppers
olej

The quantity depends on the number of diners and the quantity of raw materials, this estimate, so this time no weights and measures.

Here we go:
In a pan, fry the bacon dry chopped into cubes or strips. Add the chopped onion and fry. Sprinkle it with a little olive oil and add the diced potatoes. Osolíme, pepper, add a little cumin. stir, to all well-tanned, but nespálilo. It takes a few minutes, tak 5 or 8. Slanina slightly zesklovatí, releases fat. Add the chopped tomatoes into eighths, which before posolíme and let it rest for a while. And add to the pan. While fry and add the eggs, salted and peppered. We had the pan from the stove to take off, eggs do for. Toss, But for a moment let even bake, aby se omeleta dobře propojila.
Finished!
Enjoy your meal.

sebraná omeleta2

Miguelův bramborový salát na grilovací party

migueluv salat 2 blog 800 kopie

K některým receptům se dostanete úplnou náhodou. Miguel je učitel z mexického Puebla, města plného barevných kachlíků v barvách typických pro tuhle zemi, s dohledem na sopku oblíbenou jako jazykolam – Popocatépetl. Typickou pochoutkou vyráběnou v Pueble jsou Chiles en nogada, což jsou poblanské papriky plněné masovou směsí se sušeným i čerstvým ovocem (hrušky, jablka, banán, meruňky), dušené v ořechové omáčce se sýrem a zdobené zrníčky granátového jablka. S tím bude dost crcání, ale může to být jenom dobré. Pokrm je sezónní záležitostí a vaří se pouze od července do září. Další pochoutkou je Mole Poblano, což je kuřecí, krůtí anebo vepřové v omáčce z hořké čokolády, cinnamon, rajčat a chilli. Celý pokrm je pak posypán sezamovými semínky. Zvláštní chutě, žejo? Ale pokud se nechcete pouštět do takového dobrodružství, udělejte si na grilovací party snadný bramborový salát, docela brnkačka a úspěch zaručen.
Miguel mi při jedné debatě na internetu po zmínce o grilování doporučil právě tenhle recept na salát, který je rychlý, chutný a ke grilování jako stvořený. Ale protože o jeho původu příliš netušil, dostal jeho jméno.
.
Need:
5-6 potato
2 velká rajčata
1 větší červenou cibuli
olive oil
salt
pepper
balzamikový ocet medový
(nemáte-li v lásce tuhle chuť, klidně si ji odpusťte, ale těch pár kapek v salátu vás přesvědčí, že experimenty lahodí odvážným jazýčkům)

Navíc: můžete přidat ještě fenykl, zeleninu, kterou znáte nejspíše z obchodu, ale nějak váháte k čemu tak asi je, nebo jako koření, to už jste blízko, ale kdy jste po něm sáhli? A nebojte se, že má mít chuť lékořice. Jakmile se do něho zakrojíte, ucítíte tu známou chuť řapíkatého celeru. A jsme doma.

Here we go:
Brambory uvařte ve slupce a nechte vychladnout. Po oloupání rozkrájejte na osminky. Rajčata rozkrájejte také na osminky, červenou cibuli překrojte podélně na polovic a nakrájejte tenké půlměsíčky. Když jste se odvážili k fenyklu, sloupněte vrchní vrstvu, zbytek nakrájejte na tenká kolečka.
Vše promíchejte, osolte, opepřete, přidejte pár kapek balzamikového octa s medovou příchutí a zakapejte olivovým olejem. Salát v něm nemá plavat, tak prostě s mírou.
Teď už nechte salát mírně odležet (ono se tak děje už od okamžiku zamíchání, protože to krámování se servírováním zabere nějaký čas a než se strávníci pustí do salátu, chutě se stačí propojit), můžete ho nechat vychladit, což je v horkém dni u horkého grilu obzvláště příjemné.
Enjoy your meal.

Vepřová žebírka glazovaná stoutem

zebirka2Nemáte gril, ale jenom troubu s grilem? Tak to stačí k úspěchu. Pak ještě zajdete k řezníkovi, který ví, která bije, když ho požádáte o žebírka na grilování. Nabídne vám masitá žebra z boku nebo vám slušně nákup vymluví, protože už vhodné kandidáty vyprodal. Pozor, kosti spojené proužkem masa z marketů nebudou tím nejlepším pro skvělý výsledek.
.
Need:
Vepřová žebírka, masitá z boku, nechte si je nasekat, jinak doma zničíte levný sekáček a budete mít trochu problém, pro dva stačí něco přes kilogram
0,5 l piva stout (volím náchodského Primátora, ale klidně nasaďte Guinness, prostě stouta)
1 cibuli, nakrájete ji na plátky
5 stroužků česneku, také nakrajejte na plátky
90 g tmavého třtinového cukru, ale poslouží i klasický krystal, dva sáčky, které si jinak dáváte do kávy
60 g hustého protlaku, pomůže v nouzi i kečup Heinz
3 lžíce nakládaného křenu
2 lžíce dijonské hořčice
1 lžíce worchesterské omáčky
salt
pepper

Here we go:
Žebírka dobře osolte a opepřete, pěkně sůl i pepř do masa rukama vmasírujte. Dejte do pekáčku, přilijte pivo stout, přidejte nakrájenou cibuli i česnek a přiklopte. Když nemáte pekáček s poklicí, poslouží dobře místo ní alobal. Dejte do trouby a pečte tak při 160 °C jeden a půl hodiny.
Maso vyndejte a dejte stranou, šťávu si přelijte do kastrůlku, přimíchejte do ní cukr, protlak, křen (nemyslete, že tahle žebírka budete s křenem jenom servírovat, omyl! – tak šup s ním do omáčky), hořčici a worchester, rozmíchejte a pak na středním plameni vařte, tak asi 15 minutes. Občas promíchejte, omáčka by se měla svařit a tedy trochu redukovat, česky to znamená, že vyvařit. Ubývá v kastrůlku, ale to je dobře, zapomeňte na to, že byste přidali vodu! Vodu ne!
Žebírka dejte do pekáčku a potřete omáčkou. Ke grilování by mělo stačit asi 15 minutes, během grilování ještě žebra potírejte omáčkou. Glazura pěkně zkaramelizuje.
Finished!
Podávejte s chlebem.
Enjoy your meal.

žebírka3 kopie

ŽEBÍRKA s česnekem a cilulí. Základ pohodové večeře. Dobře osolené, dobře opepřené, dobře zalité stoutem. Teď už to nechte na troubě, stačí zakrýt alobalem… A pak už jenom čtvrthodinka pod grilem.

PrimatorStout kopieČERNÉ PIVO Z NÁCHODA, PODAŘILO SE:
Primátor Stout byl připraven postupem svrchního kvašení s použitím čtyř druhů ječných sladů, ovsa a praženého ječmene. Chmel pro přípravu pochází z anglického hrabství Kent. Původem Britské jsou i použité kvasnice a originální technologický postup. Výsledkem je sytě černé pivo s výraznou chutí praženého ječmene, silnou tvrdší hořkostí, ovocnými tóny, krémovou plností a smetanovou pěnou. Nejlépe chutná s plody moře, ústřicemi, sardinkami a uzenými rybami. Vhodný je i ke steakům, šunce, uzeným masům a dnes stále populárnějšímu grilování. Velmi dobře se rovněž hodí pro zapití čokoládových a ořechových moučníků a zmrzliny. Sout lze velmi dobře využít v kuchyni pro marinování masa a přípravu čokoládových těst a krémů. Teplota pro servírování by měla být 8-12 °C, kdy dochází k plnému zvýraznění chutí a vůní typických pro Stout.
INFO: www.primator.cz

žebírka4 kopie

ŽEBÍRKA podáváme čerstvým chlebem…