Pečená kuřecí křídla a paličky v marinádě z omáčky hoisin

 

 

Pořád mě to lákalo, kdykoliv jsem šel v obchodě kolem regálu s cizokrajnými ingrediencemi. Chodím okolo nic záměr a dumám jak je využít v kuchyni. Teď si vyzkoušíme hoisin. Objevuje se v asijských smažených jídlech a jako marináda na maso. My si tuhle marinádu ještě trochu chuťově rozpohybujeme. A kuřecí křídla a paličky jsou k tomu lákavým objektem.

hoisin 08 P1080955.

Potřebujete:

kuřecí křídla a paličky (měl jsem k dospozici 5 křídel a 5 paliček)

2 lžíce medu

6 lžic omáčky hoisin

3 lžíce teplé vody

4 stroužky česneku, nasekané najemno

1 lžíce čerstvého zázvoru, jemně nasekaného

1 lžíce jarní cibulky, jemně nasekané (na to vám stačí jedna slušně velká cibulka)

1 lžička soli

1/2 lžičky mletého černého pepře

3 stonky koriandru, jemně nasekaného (ale můžete vynechat)

 

 

 Jak na to:

Vyrobíme si marinádu. Smícháme nasekaný česnek, cibulku a zázvor. Přidáme med, omáčku hoisin a teplou vodu. Hustý med a hustá omáčka hoisin se skvěle rozpustí. Osolíme a opepříme, přidáme nasekaný čerstvý koriandr. Do marinády naložíme kuřecí křídla a paličky. Osvědčil se mi plastový box, se kterým lze zatřást. Marinujeme minimálně 15 minut, ale dal jsem marinádě podstatně větší šanci a několikrát protřepal. Ať si kuřecí užije voňavou koupel.

Předehřejte troubu na 180 až 200 °C. (Časem se svou troubou skamarádíte a odhadnete jaké nastavení je nejlepší.)

Na plech prostřete alobal, rozprostřete kuřecí křídla a paličky a dejte péct na 30 až 40 minut. Během pečení ještě můžete potírat zbylou marinádou. Maso dostane krásnou zlatavou barvu. Pak přepněte troubu na gril a grilujte 6 minut. V polovině grilování maso obraťte.

Hotovo.

Dobrou chuť.

hoisin 09 P1080968

K jídlu stačí, ale můžete přidat zajímavou omáčku podle chuti a třeba se salátem, třeba nějakým asijským. To už záleží také na vaší fantazii. Tentokrát jsem přidal už hotovou steakovou omáčku s chilli a česnekem, ta vás docela odpálí až někam do vesmíru, ale pozor – chuť pečeného masa to skvěle doplní, nepřebije.


 Hoisin omáčka je také nazývána čínskou barbecue omáčkou. Je aromatická a používá se při přípravě asijských smažených jídel (například pekingské kachny) a také jako marináda na maso. Vyrábí se ze směsi fermentovaných sójových bobů, česneku, octu, chilli a sladidla. Má tmavou barvu a je velmi hustá, má mírně nasládlou chuť. I samotná udělá na mase krásnou hnědavou glazuru. V jiné kombinaci pak zázraky.

Dá se koupit, dá se vyrobit i doma. Našel jsem si na internetu, že ji máte za 5 minut hotovou. Nejspíš ji také vyzkouším – až mi dojde ta kupovaná. Pro zajímavost jsem po delším pátrání vybral recept blogerky Maggie, která se narodila v Pekingu, ale se svým manželem Tomem žije v Texasu. A z jejích několika variant jsem si vybral tu nejblíže českým možnostem. A máme tu čínsko-americko-český most.

Potřebujete: 1/4 šálku sojové omáčky (měla by být light) • 2 lžíce arašídového másla • 1 lžíci medu • 2 lžičky rýžového octa • 2 lžičky sezamového oleje • 1 stroužek česneku, nastouhaný • 1/8 lžičky černého pepře • 1 lžičku thajského chilli omáčky a čtvrt lžičky čínského koření pěti vůní  •••  Jak na to: Všechny ingredience smícháte a hotovo. Ve vzduchotěsném boxu má vydržet v ledničce celý měsíc. To si trochu odporuje s tvrzením Maggie, že omáčku potřebuje vlastně malé množství, tak proč by ji kupovala, když ji zvládne doma. Ale berme to jako informaci, že si domácí hoisin můžeme připravit pár dní dopředu, pokud si plánujete vaření.


KROK SUN KROK

hoisin 01 P1080931

Na marinování můžete použít umělohmotný box. Dobře se s ním manipuluje. Vložíte maso, přelijete ho marinádou, přiklopíte a zatřesete, aby se marináda dostala ke každému kousku. Vložíte do chladničky a necháte na pokoji. Můžete s ním během marinování několikrát zatřást, aby se marináda dostala opravdu všude.

hoisin 02 P1080934

Plech vyložíme alobalem, který udrží v mase šťávu a lépe se pak vše uklízí. Rozložíme maso a potřeme marinádou. Koncert začíná. Teď s tím pokladem šup do předehřáté trouby.

hoisin 03 P1080937

Uložíme v troubě na prostřední drážky, až zapnu gril, tak to bude akorát a nebudu mít místo pochoutky brikety.  Troubu jsem si předehřál na 200 °C a po chvíli zmírnil teplotu na 180 °C. Během pečení alespoň jednou kousky kuřete obraťte a znovu potřete marinádou. Kdyby vám nevybyla, což pochybuju, stačí jistě ta, která už je pod masem.  Sami uvidíte, jestli stačí jenom 30 minut nebo ještě máte přidat pár minut navíc. Ale počítejte s tím, že ještě přijde semifinále – grilování. Přepněte na gril, maso ještě potřete marinádou a grilujte tak 2 minuty. Pak maso otočte, znovu potřete (i když leží ve výpeku) a znovu 2 minuty pod grilem. V postupu se zmiňuji o šesti minutách pod grilem, to považuji za maximum, stačí to ještě na jedno obrácení a přitom si zkontrolujte, jak jste dopadli.

hoisin 04 P1080946

Takhle vypadá vaše snažení, když se maso peklo.

hoisin 06 P1080940

Ještě znovu otočené, potřené marinádou. Teď zpátky do trouby.

hoisin 05 P1080945

Ano, to už je skvělé! Že si křidélka trochu osmahla špičky nevadí. Tolik to neprožívám.

hoisin 07 P1080969

A servírujeme. Omáčku si můžete připravit během pečení, nebo použít koupenou. Toastový chleba, ubrousek a jdeme do toho rukama. Kdybych měl hosty, nabídnu na stole ještě misku s vlažnou vodou a přikápnutým citronem. A pokud chcete být dokonalí, hoďte do vody ještě pár okvětních lístků růže a připravte malé utěrky. Růži ve vodě jsem měl na stole v jedné skvělé taverně na Corfu. Nemělo to chybu.

 

 

 

Napsat komentář