Kuřecí satay čili kuřecí saté | Jinak vůně Asie | Jinak také kuřecí špízy s arašídovou omáčkou | Jídlo, které ochutnáte až zítra
Servírujeme špízy.
Budou to špízy, takže si připravíme špejle, dřevěné je dobré namočit aspoň na hodinu do vody. Marináda bude ze sojové omáčky, česneku, šalotky, chilli a medu. A grilovat budeme v troubě, takže nesmuťte, že nemáte zahradu a gril s dřevěným uhlím. Varianta mít bezkouřový gril na dřevěné uhlí je lákavá, ale je to investice, kterou je dobré si promyslet. Trouba je kompromis. A protože budeme marinovat, počítejte s tím, že tohle je recept na zítřek. Trochu čekačka, ale to se vyplatí!
Porce Doba přípravy
1osoba 12minut plus 24 hodin na odležení
Porce Doba přípravy
1osoba 12minut plus 24 hodin na odležení
Potřebujete:
Marináda
Omáčka
Jak na to:
Špízy
  1. Připravíme si marinádu. Všechny ingredience smícháme a pak rozmixujeme.
  2. Kuřecí maso nakrájíme na kousky asi 3 x 5 cm. Vložíme do marinády a promícháme. Necháme ještě chvilku stát a znova důkladně promícháme. Marináda se má dostat na každé místo na mase. Pokud připravujete více porcí, zvolte plochou misku – aby maso mělo prostor a bylo pořádně ponořené v marinádě.
  3. Misku zakryjeme fólií a dáme odležet v chladu do ledničky. Skvělé je, když máte čas, nechat ležet v chladu přes noc, jinak alespoň 3 hodiny, aby se marináda s masem nejenom seznámila, ale aby masu dala své chutě. To stojí za chvíle čekání.
  4. Maso napíchneme na špejle, které jsme nechali aspoň 3 hodiny ve vodě, aby šlo maso po grilování lépe sejmout. Dobré je, že špejle přesahují hranu grilovací pánve, marináda tak může odkapávat. Vložíme do grilu na 8 minut.
  5. Při grilování špízy několikrát otočíme.
  6. Špízy dáme stranou
Omáčka
  1. Na pánvi rozehřejeme olej. Přidáme arašídové máslo, kokosové mléko, sladkou chilli omáčku, rybí omáčku a zázvor. Zahříváme a mícháme, aby vznikla omáčka. Nevaříme!
  2. Servírujeme s rýží.
Poznámky k receptu

Co o saté neboli satay víme víc? Saté pochází z ostrova Jáva, v Indonésii se stalo národním jídlem a odtud se rozšířilo i do dalších zemí jihovýchodní Asie, jako jsou Malajsie, Thajsko, Filipíny, Singapur (což je prťavý stát, kde je pokuta i za žvýkačku odhozenou na chodník), Brunei (což je prťavý stát, kde ropa teče nejspíš i z vodovodních kohoutků) a v neposlední řadě též do Nizozemska a do někdejších nizozemských kolonií. Když máte špejle a gril, jde to samo. V současnosti se jedná se o pokrm, který se stal známý po celém světě. V Indonésii a v jihovýchodní Asii se se saté setkáme u nejobyčejnějších pouličních stánků, ale i v luxusních restauracích. Používají se rozličné druhy masa, mořské plody, někdy též maso plazů, setkáme se též se saté z tofu a z vajec uvařených natvrdo. Typicky žluté zbarvení dodává saté kurkuma. K saté se často používá arašídová omáčka, případně sladká sojová omáčka a chilli omáčky. Dá se koupit i satay omáčka. Autentická arašídová omáčka Satay, která se může použít také jako omáčka na grilované maso, k rýži nebo smaženým nudlím. Její složení je kokosové mléko, cukr, šalotka, sezam, arašídy, sojový olej, sůl, koriandr, skořice, kurkuma, anýz a hřebíček. Dá se také koupit i marináda, ale to už nebude taková zábava v kuchyni…