Smažené grundle čili gavros tiganitos, jak říkají Řekové | Reminiscence dovolené s chutí
Usmažené ančovičky
Smažené grundle jsou jednoduché, ale velmi lákavé jídlo, jenom je potřeba dodržovat několik základních pravidel, aby vše dopadlo naprosto v pořádku. Olivový olej pro smažení musí být velmi horký, aby se vytvořila zlatavá a křupavá kůrčička na rybičkách. A mělo by ho být tak 2 cm v pánvi. Jestli tápete, zahřejte olivový olej po dobu 3 – 4 minut, pak stačí dát jednu rybu do pánve a počkat, dokud neuslyšíte prskání – a pak přidejte zbývající. Servírovat je můžete s hranolky nebo bramborami opečenými na olivovém oleji, případně jen se salátem. A fakt je to jednoduché, dneska už pytel ančoviček dostanete i s receptem; tedy dovozce to odfláknul, smířil se jenom s údajem, že rybky byly odloveny ve sladkých vodách v Turecku, vodní útvar: jezero Iznik a to v kategorii lovných zařízení: nevody. To vám asi při vaření moc nepomůže, že ne? Jo, obvykle vám číšník v Řecku přinese talíř, kde napočítáte aso 27 až 30 rybiček, jako porce dostačující.
Porce Doba přípravy
4osoby 5minut
Porce Doba přípravy
4osoby 5minut
Doba vaření
25minut
Potřebujete:
Jak na to:
  1. Grundle propláchneme a osušíme.
  2. Grundle mírně osolíme, mouku smícháme se solí a pepřem.
  3. Rybičky postupně v mouce obalujeme.
  4. Rozehřejeme olivový olej a osmažíme dozlatova. To trvá asi tak 3 až 4 minuty. Když grundle vyjmeme z oleje hotové, dáme je na papírovou kuchyňskou utěrku, aby přebytečný olej odkapal. Do pánve dávejte jenom tolik, aby rybičky mohly v oleji plavat a stačily se opéci ze všech stran. Při opékání je v oleji prožeňte třeba dřevěnou špachtlí.
  5. Podáváme s citronem, kterým si grundle pokapeme.
  6. Přílohou mohou být hranolky nebo brambory opečené na olivovém oleji, nebo podáváme s vychlazeným zeleninovým salátem.